Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / YURTDIŞINDA LİSE EĞİTİMİ ALMAK MÜMKÜN

YURTDIŞINDA LİSE EĞİTİMİ ALMAK MÜMKÜN

Yurtdışında lise eğitimi

Lise çağı, çocuklar için karakterin şekil aldığı, kişisel olarak gelişimini bir temele oturttuğu, eğitim hayatına ilişkin bir takım planlamalar yaptığı dönemdir. Lise eğitimi için yurtdışını tercih edip kariyer planlamasına bu dönemde başlamak isteyenler olabilir. Peki, yurtdışında lise eğitimi nasıl alınır?

Eğitim deneyimine yurtdışında devam etmek isteyen çocuklar, bunu dönemlik olarak da gerçekleştirebilir. İster aile yanında, ister okul yurdunda kalır, devlet ya da özel okula kayıt işlemini yapabilir. Yabancı dil öğrenme süreçlerine katkı sağlarken, kültürler arası etkileşimin de önemini kavrayabilirler.

“Lise çağında yurtdışında eğitim almak, dünyaya bakış açınızı da genişletebilir, farklı toplumlarla kaynaşmanıza imkan sağlayabilir.”

Yurtdışında lise eğitimi almak için 13 ve 18 yaş arası olmanız gerekiyor. Tabi, ülkelere göre bu yaş sınırlamasında farklılıklar olabilir. Genel tabloya bakıldığında yurtdışında lise eğitiminin toplam süresi 4 yıl. Ancak, az önce de belirttiğimiz gibi dönemlik ya da yıllık olarak da bu eğitimleri alabiliyorsunuz.

Yurtdışında lise eğitimi almak, bulunulan ülkedeki yaşam koşullarına da ayak uydurulması anlamı taşıyor. Bu, yabancı dilin gelişmesine üst düzeyde katkı sağlar. Aynı zamanda da kültürel anlamda güzel bir deneyim olarak kariyerinizdeki yerini alır.

Başvuruların oldukça seçici olduğunu söylemeden geçmeyelim. Başvurunuzla ilgili kabul cevabı almadan önce bir mülakattan geçmeniz gerekmekte. Sizden istenen bilgileri koyduğunuz liste veto da yiyebilir.

Okul tipleri

Private Day

Bu okullar özel okul statüsüne sahip. Konaklama yöntemi mevcut ve ailenin yanında kalmaya imkan tanıyan okullar.

Private Boarding

Yatılı ve özel okul statüsündedir. Burada erkek ve kızlar karma şekildedir.

Public Day

Devlet okulu statüsündedir. Konaklama aile ile beraber kalmalıdır. Özel okullara nazaran girişi biraz daha zor olan okullardandır. Bu okullarda yabancı öğrenciler için açılan kontenjanlar sınırlıdır.

Şartlar neler?

Öncelikle başvuruyu yapan öğrencinin en az 2 yıl yabancı dil eğitimi almış olması gerekmekte. Ortaokulu bitirmesi ve bundan önce de ailesinden ayrı olarak yaşamayı tecrübe edinmiş olması bekleniyor. Gerektiğinde yabancı bir aile ile birlikte yaşamayı tercih etmesi gerekiyor. Dış dünyaya açık ve uyumlu bir karaktere sahip olması da yurtdışında lise eğitimi almak isteyen kişiden beklenenler arasında yer alıyor.

Şu önemli bilginin de not edilmesi gerekiyor. Öğrencilere kredi sunulması ya da mezuniyetleriyle ilgili dereceler verilmesi garanti edilmiyor. Diplomayı, eğitimi tamamlarsanız alabiliyorsunuz. Uluslararası eğitimin karar vericilerinin bütünlük anlayışı içerisinde aldığı bu kararı bilmeden başvuru yapmayın.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir