Anasayfa / EĞİTİM / YURTDIŞINDA AKADEMİK KARİYER YAPMAK İSTEYENLERİN ÖNCÜ ÜLKESİ: KANADA

YURTDIŞINDA AKADEMİK KARİYER YAPMAK İSTEYENLERİN ÖNCÜ ÜLKESİ: KANADA

Kanada

Kanada, gerek yaşam kalitesi gerekse refah düzeyi açısından, dünyada yaşanabilirlik seviyesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor. Eğitim sistemi açısından da öncü bir konumda olan Kanada, akademik kariyerini yurt dışında sürdürmek isteyenlerin de öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Peki, Kanada’da master programına katılmak için ne yapmak gerekiyor, ücretler ne kadar? 

Aslında, Kanada’nın eğitim için tercih edilmesinde bir çok faktör yer almakta. Kanada’nın dünya üzerinde suç oranı en az olan ülkeler arasında olması bunlardan biri. Neredeyse her yıl 1,5 milyonun üzerinde öğrencinin eğitim aldığı bu ülkeye 200 binin üzerinde de master eğitimi almak isteyen kişi geliyor. Eğitim sistemindeki kalite, öğrenciler için sunulan bir çok hizmet, kariyer yolculuğunda bu ülkenin tercih edilmesinde etken rol oynuyor.

Master programı, bu ülkede de Türkiye’de olduğu gibi ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri tezli, biri tezsiz… Akademik kariyer elde etme amacınız varsa, devam edeceğiniz programın tezli olması gerekiyor. Bu ülkedeki tezli master programlarının süresi 2 yıl. Tezsiz master programında ise bu süre bir yıla düşüyor. Burada dil bilginiz, önemli bir kriter. Söz konusu eğitimi almak için yeterli bir dil eğitimi almadıysanız, önce bu sorunu çözmenizi tavsiye ederiz.

Kanada

Eğitim ücretleri ne kadar?

Ücretlere gelindiğinde de çeşitli alternatiflerle karşı karşıya kalacaksınız. Sizin eğitime devam etmek istediğiniz bölümden, kuruma ve şehre kadar bir çok faktör, ücretlerde değişkenliğe sebep olmakta. Alacağınız master eğitimi tezsiz ise fiyatların ortalamasının 14 ila 22 bin Kanada Doları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tabi, grafik, tasarım, mühendislik bölümleri gibi programlar hedefinizde ise fiyatların biraz daha yükseleceği uyarısını yapalım.

Tezli programda ise fiyatlar 28 ila 44 bin Kanada Doları arasında değişkenlik göstermekte. Şu önemli ayrıntıyı da hatırlatmakta fayda var. Burada eğitim aldığınız süre içerisinde, aynı zamanda çalışma iznine de sahip olacağınız için süreç sizin için daha kolay geçebilir.

Şartlar neler?

Peki, Kanada’da bu eğitimi almanın şartları neler? Dil bilginizin yeterli seviyede olması gerektiği uyarısını yeniden yapalım. Diploma notunuz da çok düşük değilse, tezsiz bir programdan faydalanma ihtimaliniz yüksek. Tezli programlarda ise şartlar biraz daha değişmekte. Okullar, tezli master programı için İngilizce ve Fransızca dil bilginizin yeterli seviyede olmasını isteyecektir. Sizden istenilen evrakları, eksiksiz ve kusursuz bir şekilde teslim etmelisiniz. Diploma notunuzun en az 3.00 olması da tezli master programları için belirlenen kriterler arasında. Sizlerin bilgi ve kritik düşünceye yönelik yeteneklerinizi ölçen bir takım testlerin de istenebileceğini unutmayın. Bununla birlikte başvurulan üniversiteler sizden referans mektubu da talep ediyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir