Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / ZİHİNSEL GELİŞİMDE ÖNEMLİ BİR YAPI TAŞI: OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

ZİHİNSEL GELİŞİMDE ÖNEMLİ BİR YAPI TAŞI: OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Okul Öncesi Eğitim

3 yaşına geldikten sonra kendi kendi ile uğraşma dönemi biten çocuk artık birçok beceride bağımsız hale gelmeye başlar. Artık akranlarının da neler yaptığı ilgi alanına girmeye başlamıştır. İşte bu yüzden okul öncesi eğitimin çocukların zihinsel gelişimine önemli derecede katkıları vardır.

Çocuk, okul öncesi eğitimle kendisini ifade etme yetisi kazanır

Bir organizasyon dâhilinde olmak, öncelikle çocuktaki takip ve uyum noktasındaki becerilerinin gelişmesine fayda sağlar. Okul öncesi eğitim veren kurumlardaki serbest zaman çalışmaları, farklılıklarının tanınmaya başlandığı, ‘biz’ olabilmenin kavrandığı en önemli zaman dilimleridir. Çocuklar, burada edindikleri arkadaşlarının düşüncelerini, davranışlarını belleğine kaydeder.

Bu gözlemin ardından olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisine dair yorumlarda bulunabilir. Merak duydukları konularla ilgili gerek taklit ederek gerekse de sorgulayarak sonuca gidebilir. Kısacası, bir çocuğun kendini ifade etme yetisini kazanabilmesi için, okul öncesi eğitim önemli basamaklar arasında yer alır.

“Okul öncesi eğitim veren kurumlardaki serbest zaman çalışmaları, farklılıklarının tanınmaya başlandığı, ‘biz’ olabilmenin kavrandığı en önemli zaman dilimleridir.”

Okul Öncesi Eğitim

Serbest zamandan sonra bu sefer, hep birlikte kahvaltı yapma, eğitmen eşliğinde etkinlikler gerçekleştirme evresi başlar. Bu zaman zarfında ise, çocuk sıra beklemenin, özür dilemenin, rica etmenin önemini kavrar ve sosyal alanda beceri kazanır. Aynı zamanda gelişimine paralel olarak kendisine verilen materyaller ilgisini çeker.

Etrafında bulunan eşyalardan ise yeni bir materyal üretmeye başlar. İlk başta aradaki farklılık ve benzerliklerin oluşturduğu haritalama, daha organize ve karmaşık hale döner. Bu sefer, soru sorma metodu da değişir. Örneklendirecek olursak, ‘Onun boyu uzun, benim boyum kısa’ sorusu zamanla, ‘O, pelüş oyuncaklarla oynamayı seviyor, ben ise arabalarla oynamayı daha çok seviyorum’ şeklindeki soru kalıbına evrilir. Artık bu dönemde, sayı, renk, sembol gibi unsurların gündelik hayattaki yerleri öğrenilmeye başlanır.

Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim değişik bakış açısı ve duyguları tanıtır

Bir grup halinde yapılan etkinlikler, çocukların düşünmesine, hareket etmesine, beraberindekileri dinlemesine, böylelikle değişik bakış açılarını ve duyguları tanımasına yardımcı olur. Etkinliklerin belirli bir dilime yayılması zaman kavramının öğrenilmesi noktasında sağlam bir alt yapıya zemin hazırlar. Farklı duyulara hitap eden materyaller ile çocukların bilgiyi almalarına ilişkin yollar da genişler.

Eğitmen ve arkadaşları ile yapacağı tartışma, fikir alışverişi gelişimine katkı sağlar. Okul öncesi eğitim kurumları, çocukların kararlarını uygulayıp bunların neticelerini tartışabileceği oldukça güvenli ortamlardır. Çocuğun eğitimin bu çok önemli evresinden verim alabilmeleri için ise ailelere büyük görevler düşmekte.

Her aile, çocuğunun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına hitap edebilecek okul, müfredat ve öğretmeni seçmek için iyi bir araştırma yapmalı.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir