Anasayfa / EĞİTİM / ZORLU VİRAJ: ERGENLİK

ZORLU VİRAJ: ERGENLİK

Ergenlik

Lise dönemi, çocukların ergenlik dönemine denk gelmekte. Bu kritik süreçte anne ve babaların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Çocuklara bu dönemde hatalı bir yaklaşım, telafisi mümkün olmayan sonuçların doğmasına sebep olabilir. Anne ve babanın çocuklarıyla olan ilişkisinde en kritik evrelerden biri olan ergenlikte, sabrın önemi çok daha iyi kavranır. Ebeveyn, bu zorlu virajda nasıl tavır takınmalı? Buyurun birlikte inceleyelim… 

Ergenlik döneminde çocuklar, mental ve fiziksel açıdan ciddi bir değişime uğrar. Alışkanlıkları değiştiği gibi, ebeveyninden de uzaklaşma süreci bu dönemde kendini belli eder. Anne ve babanın, büyük bir değişim içerisinde olan çocuğuna karşı yaklaşımı oldukça önemlidir.

Ergenlik döneminde çocuğun adımları dikkatli izlenmeli

Ergenlik dönemindeki çocuklar, beğenilmeyi oldukça önemser, benliğe doğru kayar. Ailesinin telkinleri çok etkili olmayabilir. Burada onun adımlarını dikkatlice izlemeli, birtakım hataları görülmemeli ve onun haberi olmadan çeşitli kolaylıklar sağlanmalı. Anne ve babasından övücü sözler duymak onu mutlu edecektir. Bunu belli etmese de önemsediği gerçeği akıldan çıkarılmamalı.

Anne ve baba, çocuklarıyla farklı dönemlerde doğdukları gerçeğini unutmamalı. Şimdiki çocukların hayatında teknolojiye yer var. Bu noktada, iki nesil arasında hayata bakış farklılıkları baş gösterebilir. Bu farklılık kabul edilmeli.

“Onlar sizin doğrunuzu kabul etmeyebilir. Burada aklınıza, kendi ebeveyninizle yaşadığınız çeşitli çatışmaları getirin. Bu, ona karşı anlayışlı olmanıza yardım edecektir.”  

Onların dilini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Onların önceliklerini, zevklerini bilmek aradaki bağın kuvvetlenmesi için önemli bir ayrıntıdır. Tabi onların kendi arkadaşları ile olan bir takım sohbetlerine katılmak iyi bir tercih olmayabilir.

Ergenlik

Güven duymasını sağlayın

Sosyal medya hesaplarının kurcalanması ve ergen çocuğun bunu fark etmesi aradaki iletişimin kopmasına sebep olabilir. Bu süreçte çok hassas olunmalı. Eğer siz, ona karşı tutumunuzda güven veriyorsanız, bir şeyleri saklama gereği duymayabilir.

Ergenlik döneminin geçici olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Bu zorlu dönemde yine geçmişe bir dönüş yapıp içinizdeki sıkıntıyı giderin.

“Süreç içerisinde çocuğa karşı gösterilen toleransı artırmak gerekir. Onun güvenini kazanıp, her zaman yanında bulunduğunuzu iliklerine kadar hissetmesini sağlayın.” 

Akıldan çıkarılmaması gereken bir gerçek daha var. İyi ve kötü deneyimle öğrenir. Sizin telkinleriniz bazen hiçbir işe yaramayabilir. Onun iyi olduğu gibi kötü arkadaşlara, davranışlara da sahip olabileceğini unutmayın. Bu noktada hayatın iyi ve kötü ile var olduğunu bilecektir. Sürecin en önemli anahtarı da sabır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir