Anasayfa / GALERİ / TÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü’nün bünyesindeki URAP Araştırma Laboratuarı tarafından yapılan çalışma sonucu Türkiye’nin en iyi üniversiteleri belirlendi. 148 üniversiteyi içerisine alan bu araştırma sonucunda zirvenin ilk 10 sırasında hangi yüksek eğitim kurumları var? Hep birlikte inceleyelim…

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(1) ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ODTÜ)

ODTÜ, üçüncü yılda da ilk sırayı kimseye kaptırmadı. Araştırma atıflarından, bilimsel makalelere kadar onlarca alanın dikkate alınarak hazırlandığı listede ODTÜ’nün puanı 798.01 oldu. Türkiye’nin gözde yükseköğretim kurumu olan ODTÜ, üniversite sınavları sonucu ilk binde yer alan öğrencilerin üçte biri tarafından tercih edilmekte. Üniversitedeki bir çok bölüm, bu sınavlara giren 1,5 milyon kişiden sadece yüzde 3’lük dilime girenleri kabul etmekte.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(2) HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Ankara’daki bir diğer üniversite olan Hacettepe de listeye ikinci sıradan giriyor. Saygın bir üniversite olan Hacettepe’de 14 fakülte yer almakta. Enstitü, yüksekokul, konservatuvar, meslek yüksek okulu, araştırma ve uygulama merkezleri ile çalışmalarını sürdüren üniversite, teknoloji, bilim ve sanata ciddi katkılar sağlıyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(3) İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyadaki en eski teknik üniversitelerden biri. Yakın gelecekte 250. yılını kutlayacak olan bu köklü üniversite de Türkiye’nin en iyi üçüncü üniversitesi. 39 lisans programına sahip olan üniversite, bilim, teknoloji ve sanat alanında ülkeye önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. 39 lisans programı bulunan ve mühendislik alanında ilkleri gerçekleştiren İTÜ, bilim yuvası tanımına uyan öncü kurumlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(4) İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 

İstanbul Üniversitesi, Avrupa’da kurulmuş ilk 10 üniversiteden biri. Listeye İTÜ’nün ardından dördüncü sıradan giriyor. Köklü bir geçmişe sahip olan üniversite, bilimsel çalışmalarda öncü olmaya devam ediyor. Kuruluşu İstanbul’un fethine dayanan bu nadide kurum, bünyesinde 23 fakülte, 17 enstitü, 2 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulunu barındırıyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(5) BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 

Dünyanın da önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Bilkent Üniversitesi, mezunlarının eğitimli uzmanlar olması konusunda son derece profesyonel bir kalite yönetimi anlayışına sahip. Dünya standartlarını yakalayan üniversite, gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye’nin yüz akı olmaya devam ediyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(6) ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Cumhuriyet’in ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi, listenin altıncı sırasında  alıyor. Bünyesinde 17 fakülte bulunan Ankara Üniversitesi’nin 3 bin 113 yayını bulunuyor. Nitelikli araştırmaların ev sahibi olan köklü üniversite, bilim, teknoloji ve sanat alanlarına da hatırı sayılır destekler sunuyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(7) GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Gerek alt yapısı, gerek donanımı ile Türkiye’nin bilim üssü unvanını almaya aday olan Gebze Teknik Üniversitesi listenin yedinci sırasında. 1992’de oluşturulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün temelleri üzerine 2014 yılında kurulan üniversite, genç olmasına rağmen deneyimiyle uluslararası bilim çevrelerinin de dikkatini çekiyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(8) EGE ÜNİVERSİTESİ 

İzmir’de yer alan bu köklü üniversite bugüne kadar 203 bin 650 mezun vermiş durumda. Birçok sosyal sorumluluğa da imza atan Ege Üniversitesi, sanayi ile kurduğu köprüyle dikkat çekmekte. AB’nin Erasmus Eğitim Programı kapsamında Avrupa’ya ilk kez öğrenci gönderen üniversite olan Ege Üniversitesi, Türkiye’de Diploma Eki Etiketi verme hakkına sahip iki üniversiteden biri. 

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(9) GAZİ ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan Gazi Üniversitesi, özgün araştırmaları, verdiği üst düzey eğitim ile hem ulusal hem de uluslararası arenada adından sıkça söz ettirmeyi başarmış köklü kurumlarından biri. Listeye dokuzuncu sıradan giriyor.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi

(10) BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’de yükseköğretimin incisi olan Boğaziçi Üniversitesi, 150 yılı aşkın geçmişiyle üstün bir eğitim performansına sahip. Yenilikçi araştırmalarıyla bilinen Boğaziçi Üniversitesi’ne her yıl yaklaşık bin 850 yeni isim katılıyor. 53 bin mezun veren üniversite, hayatın her alanına entelektüel seviyede katkı sağlamayı sürdürüyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Boğaziçi Üniversitesi

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ LİSE ÖĞRENCİLERİNİ BERKELEY’E GÖTÜRÜYOR

Boğaziçi Üniversitesi, University of California Berkeley’de yaz okulu fırsatı sunuyor. Türkiye’yi uluslararası sıralamalarda üst basamaklarda temsil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir