Son Haberler
Anasayfa / GİRİŞİMCİLİK / BİR ALTIN BİLEZİK GİRİŞİMİ: MESLEKİ EĞİTİM

BİR ALTIN BİLEZİK GİRİŞİMİ: MESLEKİ EĞİTİM

Mesleki eğitim

Meslek, toplum için yararlı hizmetler ya da mallar üretmek, bunun karşılığında ise kazanç sağlamak için yapılan, sistemsel bilginin ve becerinin hâkim olduğu bir çalışmalar bütünüdür. Mesleki eğitim ise toplumun ihtiyaç duyduğu meslek dallarında kalifiye tabir edilen elemanların yetişmesini sağlayan bir sistemdir. Peki, mesleki eğitim noktasında ne durumdayız?

Tanımda da belirttiğimiz gibi, mesleki eğitim hayatın tüm alanında gereksinimi hissedilen mesleklerin icrası için hayati önem taşımakta. Çünkü bu eğitimi alan kişi, söz konusu alanda yetkinliğini artırır ve daha donanımlı olur. Bu da verilen hizmetin kalitesini artırır.

Tüm Dünya Mesleki Eğitimin Öneminin Farkında

Geçmiş yıllarda, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yapılan bir araştırma kapsamında, ebeveynlere, zorunlu eğitim süreci dolan öğrenciler için tavsiyelerinin genel mi yoksa mesleki eğitim mi olacağı soruluyor. Gelişmiş ülkelerin içerisinde bulunduğu bu araştırmada, mesleki eğitimin oranı yüzde 70 olarak kayıtlara geçiyor. Ancak, bu oranın Türkiye’de henüz istenen düzeyde olmadığı bilinmekte.

“Mesleki eğitim, karar verici mekanizmaların üzerinde önemle durması gereken bir konu olarak dikkat çekiyor”

İş hayatına atılan insanların mesleki alanda bir eğitim almaması da işleri zorlaştırıyor. Gerek iş gücündeki verimlilik gerekse daha donanımlı bir hizmet alımı noktasında beklentiler tam manasıyla karşılanamıyor. Ancak bu alanda da ara çözüm formülü, meslek edindirme kursları oluyor. Bu kurslar aracılığıyla da mesleki eğitimin tamamlanması süreci hızlandırılabiliyor. Vasıflı insanların iş gücü, her şeyden önce ülke ekonomisi için vazgeçilmez bir ayrıntı. Mesleki eğitimin önemini biraz daha irdeleyelim.

Mesleki eğitim

Ülkelerin Kalkınması Mesleki Eğitime Verilen Önemle Doğru Orantılı

Bilindiği gibi ülkelerin gelişip kalkınması, sanayileşmede atılımlar yapması için, bilgili ve donanımlı insan gücüne ihtiyaç var. Gerekli iş alışkanlığı ve becerilerine sahip insanların varlığı, ülke ekonomisinin başarıyı yakalamasında en temel unsur. İşsizliğin azalması, insanların uzmanlık kazanacağı bir mesleğe sahip olması, mesleki eğitim ile gerçekleşebilir. Teknolojik gelişim ve değişimler de göz önüne alındığında teknik bir eğitim almanın önemi daha iyi kavranmakta. Bu, tüm dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu ve geliştirilmesi için birçok projenin hayata geçirildiği bir alandır.

“Ekonomik başarının elde edilmesi, mesleki eğitimini almış kalifiye elemanların sektörlerdeki varlığının artmasıyla doğrudan ilişkilidir.”

Mesleki eğitim, gençlerin yeteneklerini geliştirmesi, iş alışkanlığı edinmesi, hayata hazırlanması açısından oldukça kıymetli bir noktada duruyor. Endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan ve ülkenin kalkınması için de büyük bir fayda sağlayacak ara eleman ihtiyacının üst düzeyde karşılanması, mesleki eğitimin yaygınlaştırılması ile mümkün olacaktır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Girişim

OKUL ARKADAŞLIĞI İŞE DÖNÜŞTÜ

ÜNİVERSİTEDE HAYAL ETTİLER 6 YILDA 100’DEN FAZLA MARKA İLE ÇALIŞTILAR Kariyer yolculuğunda kritik bir eşik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir