Anasayfa / GÜNDEM / APPLE’I DİZE GETİRDİ, ONUR LİSTESİNE GİREN İLK TÜRK OLACAK

APPLE’I DİZE GETİRDİ, ONUR LİSTESİNE GİREN İLK TÜRK OLACAK

Lise eğitimine Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde devam eden Yiğit Can Yılmaz, dünyanın teknoloji devi olan Apple’da ikinci açığı da buldu. Yılmaz, bu başarısı ile onur listesindeki ilk Türk olma hakkını kazanmak üzere. 

16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Süha Erler Anadolu Lisesi’nde eğitim görüyor. İlk olarak Apple’daki Siri uygulamasında açığı bulan öğrenci, şimdi de internet tarayıcısı olan Safari de güvenlik açığını tespit etti. Bu başarısı ile de Apple’ın onur listesine dahil olma hakkını kazandı. Teknoloji alanında dünyada ses getiren bu çalışmasıyla ilgi gören öğrenci, Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından kabul edildi. Yılmaz’ı tebrik eden ve hediye ile de ödüllendiren Akkurt, “Dünya devi olan Apple’da açığı bulan ve kapatılması için de çabalayan öğrencimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı. Akkurt, Yılmaz’ın Apple’ın alt yapısını geliştirmesine katkıda bulunduğunun altını çizdi.

VERİ GİRİŞİ YAPIP, AÇIĞI TETİKLEDİ

Dünya devinin iki güvenlik açığını tespit eden Yılmaz ise Safari uygulamasına Apple tarafından güncelleme yapılması halinde onur listesine gireceğini belirtti. Safari üzerinde bulunan kodları ve Apple tarafından çıkartılan bazı politikaları incelediğini kaydeden Yılmaz, “Şunu fark ettim. Mesela, bir tane internet sitesine ziyaret yapıldı. Ben bu internet sitesi ile ilgili olarak klonlama işlemi yaptım ve kendi siteme aktardım. Bunu yaparken adres çubuğunu da değiştirip, dolandırıcılık olaylarına sebep olabiliyordum. Bu durumla ilgili olarak Apple’in güvenlik birimine ulaşıp, konuyu aktardım. Onlar da veri girişi yapabildiğim taktirde kabul edeceklerini iletti. Bir aylık süre içerisinde veri girişini de yaptım ve açığı tetikledim” dedi.

APPLE, GÜVENLİK SORUNUNU KABUL ETTİ

Bu durumun daha sonra bir güvenlik sorunu olarak kabul edildiğini dile getiren Yılmaz, “Söz konusu durumun güvenlik politikasındaki eksiklikten kaynaklandığını ifade ettiler. Onur listesine beni dahil edeceklerini vurguladılar. Şuan Apple’ın Safari uygulaması ile ilgili güncelleme yapmasını beklemekteyim. Güncelleme gerçekleştiği taktirde, onur listesindeki tek Türk olacağım” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir