Anasayfa / GÜNDEM / BU RAPOR, MATEMATİĞE OLAN İLGİMİZİ ORTAYA KOYDU!

BU RAPOR, MATEMATİĞE OLAN İLGİMİZİ ORTAYA KOYDU!

Birazdan detaylarını okuyacağınız raporu, Cumhurbaşkanlığı talep etti, Türk Matematik Derneği hazırladı. Türkiye’nin matematik karnesine göz atmak ister misiniz? Ancak, çok iç açıcı bir sonuçla karşılaşmayacağınızı da en baştan belirtelim…

Türk Matematik Derneği’nin 2012 yılından bu yana hazırladığı rapor yayımlandı. Rapor kapsamında, bilgisayar, finans, ileri teknoloji, büyük veri, savunma, deprem gibi bir çok konuda, bununla birlikte toplumların ekonomik ve sosyal yapılarıyla ilgili analizlerde matematiğe duyulan ihtiyaca dikkat çekildi.

ÖĞRETİM ÜYESİ İHTİYACI GİDERİLEBİLMİŞ DEĞİL

Yapılan araştırma, Kanada, ABD, Japonya, İsrail, Rusya ve AB ülkelerinin matematiğe verdiği önemi ortaya koydu. Bunun da beyin göçünü engellediği kaydedildi. Ancak, bu ülkede matematik konusunda donanıma sahip olan öğretim üyesi ihtiyacının giderilmesine rağmen, Türkiye’de durumun tam tersi olduğu belirtildi.

Raporda, analitik bir düşünce yeteneğini kazanan nesillerin yetiştirilmesinin, ezberci değil, soru sormaya imkan tanıyıp, tartışma üzerine kurulan eğitim sistemi ile mümkün olabileceği ifade edildi. Raporda, TÜBİTAK ve o minvaldeki kurumların, insana değil, daha çok araç ve gereç için yatırım yaptığına dikkat çekildi.

RAPOR ACI GERÇEKLERLE DOLU

Gelişmiş ve gelişen ülkelerde matematiksel araştırmaya yönelik enstitülerin varlığından söz edilirken, Türkiye’de henüz bir enstitünün bulunmadığının altı çizildi. Rapora göre, ülkede devlet destekli olan tek Temel Bilimler Enstitüsü de TÜBİTAK tarafından kapatıldı.

Türkiye’nin matematik ilminin doğduğu bölge olarak nitelendirildiği araştırmada, bu konuda aynı doğrultuda iyi bir yer edinilemediği ifade edildi. Türkiye’nin uluslararası alanda ödül kazanmış bir matematikçisinin olmaması da raporun ortaya koyduğu acı gerçeklerden biri.

Bilimsel araştırmaların profesyonel bir iş olduğunun belirtildiği araştırmada, bu durumun özel bir hobi düzeyine indirildiği ve bundan dolayı da çok sayıda matematikçinin araştırmadan koptuğu dile getirildi. Cumhuriyet’in ilanından bu yana Türkiye’nin matematik alanında stratejisinin olmadığı da rapora giren bilgiler arasında. Yine, siyasi partilerin de program ve gündeminde konu hakkında hiçbir detayın bulunmaması da rapor tarafından ortaya konan gerçekler arasında yerini alıyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir