Anasayfa / GÜNDEM / DERS: İNGİLİZCE/METOT: SANAT

DERS: İNGİLİZCE/METOT: SANAT

Öğrencileri eğitim ve öğretim sürecine sanatı dahil etmenin sayısız pozitif katkıları var. Bunun en canlı örneklerinden biri ise Elazığ’da yaşanıyor. İngilizce öğretmeni olan Ayşegül Uslu’nun dersin içerisine tiyatro ve müziği nakış gibi işlediği yöntem ile öğrenmek daha keyifli bir hale geliyor. 

Başarılı eğitimci, konuları öğrencilere daha eğlenceli olarak aktarmanın yolunu bulmuş. Öğrencilerine konuyu ilk olarak müfredatta olduğu gibi aktarıyor. Ardından da tiyatro ve rap müzik eşliğinde çeşitli yarışmalar düzenliyor. Bu da İngilizce’nin öğrenciler tarafından daha kalıcı bir şekilde öğrenilmesine zemin hazırlıyor.

“Rap müzik, tiyatro, yarışma… Evet, yanlış duymadınız. Elazığ’da bulunan özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapan Ayşegül Uslu’nun bu karışımı ortaya nasıl bir İngilizce eğitimi çıkarıyor dersiniz?”

BEDEN EĞİTİMİ DERSİ KONFORUNDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Eğitim metodu ile öğrencilerin de sempatisini kazanan Ayşegül Uslu’ya kulak verelim… Uslu, öğrencilerin her şeyi aynı şekilde öğrenmesinin mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Bazısının müzik ile, bazısının da sanatsal bir faaliyet ya da yarışma ile daha kolay öğrenebileceğinin altını çiziyor. Peki kendisi nasıl yapıyor? Dinleyelim: “İlk olarak derste konuyu işliyorum. Ardından rap müzik eşliğinde ders eğlenceli hale geliyor. Tiyatro ile de farklı bir süreç yaşıyoruz. Yarışmayla da bunun devamı geliyor. Öğrencilerin İngilizce dersine ilgileri de bu şekilde artıyor. Bu onların bir sonraki ders için sabırsızlanmasını sağlıyor. Bana her derste neler yapacağımızı sormaya başladılar.”

“Artık öğrenciler, bir sonraki dersi sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü, sanatsal aktivite ile desteklenen eğitim, hem eğlenceli ve hem de kalıcı bir öğrenmeyi beraberinde getiriyor.”

Veliler de bu süreçten memnun. Çocukların İngilizce’yi bu öğretim şekli ile günlük hayatta daha çok kullandığına vurgu yapıyorlar. Öğrenciler de sabırsızlıkla İngilizce dersinin saatini beklemeye çoktan koyulmuş. Onlar için İngilizce artık okuldaki en güzel derslerinden biri. Yabancı dili sanatsal aktivite eşliğinde öğrenen öğrencilerin gelişimlerine de katkı sağlayan ders işleme şekline ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Kaynak: www.elazigonline.com

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir