Anasayfa / GÜNDEM / KIR SİLAHINI, OKU KİTABINI!

KIR SİLAHINI, OKU KİTABINI!

Hatay’da 20 yıllık eğitimci Özgür Cihan Tahiroğlu tarafından Antakya ilçesindeki Fenerbahçe İlkokulu’nda hayata geçirilen Oyuncak Silahını At, Hediyeni Al adı verilen projeyle öğrenciler kitap okumaya yönlendiriliyor. 

Proje kapsamında çocuklar okula evdeki oyuncak silahlarını getiriyor. Daha sonra da hep birlikte bu oyuncaklar kırılıyor ve çöpe atılıyor. Proje ile çocukların merhamet ve şefkat duygularına sahip olması amaçlanıyor. Bunlarla birlikte şiddet içeren oyun ile oyuncakların olumsuz etkileriyle ilgili de farkındalık oluşturuluyor. Oyuncak silahların kırılmasının ardından, şiddet içermeyen oyuncak ve kitapların hediye edilmesi de öğrencileri mutlu ediyor.

DİĞER ÖĞRETMENLER DE DESTEK VERİYOR

Projeyle ilgili yapmak istediklerini anlatan öğretmen Özgür Cihan Tahiroğlu, konuyla ilgili olarak gerekli resmi izinlerin alındığına dikkat çekiyor. Değerler eğitimi kapsamında merhamet ve şefkat kazandırmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiğini kaydeden Tahiroğlu, “İçeriğinde şiddet bulunan oyuncak ile oyunların olumsuz etkileri var. Bizler de bunu kaldırmak istiyorduk. Projeye okuldaki diğer öğretmenler de katkı sundu. Hediyeleri de birlikte aldık. Projeye eğitim öğretim dönemi boyunca devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Projenin oldukça ilgi gördüğüne değinen Tahiroğlu, “Projeyle ilgili duyuru yaptık ve ilk etapta 33 çocuğumuz oyuncaklarını getirdi. Şimdi de getirilmeye devam ediliyor. Kendi oyuncakları kalmayınca çevrelerinden topluyorlar” diye konuşuyor. Ebeveynler de projeden dolayı oldukça mutlu. Eğitimciler, onların da desteğini almış durumda. Oyuncağını okula götürmek istemeyenlerin bile fikri değişmiş durumda.

“AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR”

Tahiroğlu, açıklamasını şöyle sürdürüyor: “İzmir’de bulunan bir okulun müdürü öğrencisinin pompalı tüfekli saldırısına maruz kaldı. Biz böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. Biz öğrencilerimizin elinden silahları topluyoruz ancak bir yandan da baktığımızda öğretmen arkadaşımızın öğrencinin şehit ettiğini görüyoruz. Bu yüzden ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyoruz. Bu düşünce ile de yolumuza devam etmekteyiz. Bu projenin sonuçlarının olumlu olmasını diliyoruz.”

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir