Anasayfa / GÜNDEM / MÜSTEŞARDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN KRİTİK AÇIKLAMA

MÜSTEŞARDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN KRİTİK AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmenleri ilgilendiren alan değişikliği konusuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Yusuf Tekin, alan değişikliğine ilişkin açıklamasını micro blog sitesi Twitter aracılığı ile yaptı. Alan değişikliğine ilişkin duyuruya herkesin kendi penceresinden bakıp değerlendirmede bulunduğunu aktaran Tekin, bakanlığın temel prensiplerine ilişkin konuştu.

Tekin, adaletsizlik ve haksızlık yapmamak, anayasa tarafından güvence altına alınan eşitlik ilkesiyle ilgili aykırı davranışta bulunmamak gibi ilkelerin her kesimin uzlaştığı ilkeler olduğuna dikkat çekti. Söz konusu ilkelerin hem sınıfsal hem de şahsi çıkarlardan daha büyük önem arz ettiğini ifade eden Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm uygulamalarının, insan kaynaklarına ilişkin politikalar da dahil olmak üzere anayasal ilkelerin ışığında değerlendirilmesini istedi. Tekin, bu sebepten dolayı sınıfsal ve şahsi konuma göre yöneltilen eleştirilere saygı ile baktığını söyledi.

“POTANSİYEL ÖĞRETMEN ADAYLARININ MAĞDURİYET YAŞAMAMASI İÇİN…”

Milli Eğitim Bakanlığı, potansiyel öğretmen adayı olanların mağduriyet yaşamaması için, alan değişikliği kapsamında gerçekleştirilecek atamaları sınırlı tuttuğunu bildirmişti. Alan değişikliğine ilişkin bu sınırlamada, ataması gerçekleştirilmeyen öğretmenlerin gerekçe gösterilmesi ise büyük tepki çekmişti.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, söz konusu kararla ilgili olarak, ‘kısır alan değişikliği’ eleştirisinde bulunmuş ve değişikliğin, sistemi içinden çıkılamayacak hale getireceğini savunmuştu. Alan değişikliğindeki sınırlı tutmaya atanamayan eğitimcilerin gerekçe gösterilmesini de doğru bulmayan Koncuk, bakanlığın problemin devamına karar verdiğini kaydetmişti.

Kaynak: Habertürk

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir