Son Haberler
Anasayfa / GÜNDEM / TEV BİR DÜNYA ÇİÇEK İLE EĞİTİM BURSU BAĞIŞLARINDA YENİ BİR TREND BAŞLATIYOR

TEV BİR DÜNYA ÇİÇEK İLE EĞİTİM BURSU BAĞIŞLARINDA YENİ BİR TREND BAŞLATIYOR

TEV

Vizyoner iş adamı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından, başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 50 yıl önce kurulan TEV, eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni projelere imza atmayı sürdürüyor.

Vehbi Koç’un örnek teşkil ederek 1972 yılında kız kardeşi Hüsniye Aktar’ın cenazesinde ilk olarak eyleme dönüştürdüğü cenaze çelengi fikriyle Türkiye’de birçok gencin hayatına dokunmayı başardı. 46 yıl önce küçük bağışlar için yepyeni bir mecra açtı. Çiçek gönderimi ile oluşan kaynak israfını, çelenk bağışı yöntemiyle eğitime katkı sağlar hâle getirildi.

Vakfın nakit bağışlarının %45’i gibi önemli bir kısmını çelenk bağışları oluşturmakta ve bu tutarla her yıl yurt içi burslarımızın üçte biri karşılanmakta. Şimdi mutlu günler kanalıyla yeni bir bağış kanalı hayata geçirip aynı etkiyi yaratmak hedefleniyor.

50. yaş kutlamalarında ‘Bir Dünya Çiçek’ projesini hizmete sokarak eğitime katkı sağlamak isteyenler için yepyeni bir bağış yöntemini hayata geçiren TEV, öncüsü olduğu cenazelerde çelenk bağışı uygulamasının bir benzeri olan projeyle düğün, açılış, kokteyl gibi büyük davetlere çiçek yerine “Bir Dünya Çiçek” gönderenler bu yolla eğitime bağış yapabilecek. Bugün TEV bursuna başvuran her 25 öğrenciden sadece birine destek verilebilirken, ‘Bir Dünya Çiçek’lerin hayata geçmesi ile birlikte bu sayının katlanarak artırılması hedefleniyor.

Türkiye’nin duyarlı insanlarının TEV aracılığıyla eğitime büyük katkıda bulunacağı bir kanal daha devreye giriyor.

Hakkı Mısırlıoğlu tarafından geliştirilip tasarlanan projede çiçekler, canlı renkleri ve heykelsi formlarıyla geleneksel çiçek çelenklerine karşı modern ve özgün alternatifler getiriyor. Heykeltraş Cem Sağbil tarafından hayata geçirilen 3 boyutlu dev çiçekler, gül, krizantem ve gerbera olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Ve her birinin 3 renk alternatifi var.

Gülde sedef beyaz, kırmızı ve pembe…

Krizantemde sedef beyaz, yeşil ve bordo…

Gerberada ise sedef beyaz, turuncu ve lila …

 

TEV (Türk Eğitim Vakfı) Hakkında:

Başarılı öğrencilere burs veren, okul, öğrenci yurdu ve eğitim merkezleri açan, eğitim ve öğretim alanında çeşitli projeleri hayata geçirerek milli eğitime katkıda bulunan, Türkiye’nin en köklü vakıflarından TEV, bugüne kadar yurt içinde 230.628, yurt dışında 1.736 eğitimbursu sağladı. Eğitime katkılarını 27 adet eğitim tesisi yaptırarak Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sundu. Ayrıca 2001 yılında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye’deki tek okul olan TEVİTÖL’ü (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) devralarak eğitime devam etmesini sağladı.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekİm Emzİrme Haftası/Yenİdoğan Bebeklerde Emzİrme Nasıl Olmalıdır?

Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir