Anasayfa / İŞ & KARİYER / NEDEN ÜNİVERSİTEDEYKEN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALISINIZ?

NEDEN ÜNİVERSİTEDEYKEN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALISINIZ?

Üniversite

Hayatımız boyunca eğitim almak ve bu eğitime devam etmek için birçok sınavdan geçiyoruz. Çocuk yaşlardan itibaren sınavlara giriyor, daha iyi bir okul için yüksek puanlar almayı hedefliyoruz. Hemen her öğrencinin hayalinde iyi bir üniversite yatıyor. Fakat işin gerçeği iyi bir üniversite tek başına yeterli olmuyor. Hatta daha net olalım, kendinizi eğitmediğiniz zaman ne kadar iyi bir üniversiteden mezun olursanız olun gerçek hayatla tanıştığınızda sudan çıkmış balığa dönüveriyorsunuz. İşte bu bilince sahip gençler artık kariyerlerinin temelini üniversitede atmaya başladı.

ÜNİVERSİTEDE OKURKEN ÇALIŞIN

Staj, yarı zamanlı bir iş, hatta gönüllü olarak çalışmak… Bunların hepsi geleceğin tohumlarını erkenden ekmenizi sağlayacak kavramlar. Üniversite öğrenciliğiniz boyunca kısa süre bile olsa çalıştığınız her saatin kaymağını, mezun olduktan sonra yiyeceksiniz.

Günümüzde kariyer anlayışı da değişmeye başladı. Endüstri 4.0’a geldiğimiz bu çağda artık iş yerleri daha sosyal, daha yaratıcı, daha çok yönlü eleman ihtiyacı duyuyor. Bir işi yapmak değil, o işe yeni bir boyut kazandırmak günümüz iş verenleri en çok dikkat ettiği konulardan biri. Hal böyle olunca üniversitedeyken staj ya da çalışma deneyimlerinin de önemi artıyor.

Üniversite

NASIL BAŞLANMALI?

  • Staj Yapın: Üniversite eğitimi ile birlikte kariyerinize adım atmanın en kolay yolu staj yapmaktır. Üniversitede öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökmeye ve deneyim kazanmaya en büyük adımı staj yaparak atabilirsiniz. Okuduğunuz bölümle ilgili deneyim kazanmak, yapmak istediğiniz mesleği daha yakından tanımak ya da kendinizi geliştirmek için üniversite hayatını bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

 

  • Nasılsa Çalışacağız Demeyin: Öncelikle üniversiteye adım atar atmaz kariyer etkinliklerine katılın. Böylece, kurumların ne istediğini daha iyi anlarsınız. Bu aynı zamanda staja hazırlanma süreci demek. Staj dönemine geldiğinizde, önceden kazandığınız deneyimleri buralarda sergileyerek, istediğiniz fırsatı elde edebilirsiniz. Aksi halde “Üniversitenin ilk iki yılı, bana staj şimdi gerekli değil” diyerek, bu tür etkinliklerden uzak durursanız, staj zorunlu hale geldiğinde hayli zaman kaybetmiş olursunuz. Erken öğrenmeye başlayan kazanır. Şirketler bir stajyerden en önce ilgi ister. Zaten ilgiliyseniz mülakatlarda ne yapmanız gerektiğini, staja kabul alabilmek için nasıl davranmanız gerektiğini de bu süreçte çözersiniz.

 

  • Fuarları Takip Edin, Çevre Yapın: Kariyer etkinliklerini, fuar ve organizasyonları takip edin ve farklı projelerde yer alın. Böylece birçok farklı sektörden insanla tanışmış olursunuz. Unutmayın, size kimin nasıl destek sağlayacağını bilemezsiniz. Bu yüzden üniversitedeyken bol bol size ileride yardım edebilecek kişileri tanımaya, fırsatları kovalamaya çalışın. Kariyer fuarları, üniversite öğrencilerinin büyük firmaların İnsan Kaynakları ile tanışabileceği ve onlara kendilerini gösterebileceği yerlerdir.

 

  • Not Ortalamasına Dikkat Edin: Öğrencilerden okulda verilen bilgiyi azami düzeyde alması bekleniyor. Bu, not ortalamasıyla ölçülüyor. Dolayısıyla ortalamanız kötü olmamalı. Ama not, her şey demek değil. Aktif, sosyal geçirilen öğrencilik yılları birçok şey ifade ediyor. Öğrenci kulüpleri, proje grupları ve en önemlisi staj çok faydalı. CV’nizde “Zamanınızı okula gitmenin, derslere girmenin dışında nasıl geçirdiniz?” sorusunun anlamlı bir cevabı olmalı.

 

  • Gönüllü Kuruluşlarda Çalışın: Topluma faydalı işler yapmak ve gönüllü olarak çalışmak sizi iyi bir üniversiteden mezun olan birçok insanın arasından ayrıcalıklı kılar. Bugün, özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde iş yerleri öğrenciyken gönüllü çalışma faaliyetlerinde bulunup bulunmadığınıza bakarak sizi işe almaya karar veriyor. Çünkü bilgi ve zeka, iyi bir insan olmadığı sürece çok da işe yaramıyor.

 

  • Yeteneklerinizi Keşfedin: Günümüz iş dünyasında şirketler varlıklarını sürdürebilmek için yeteneği erkenden keşfetmek ve kurumlarına kazandırmak istiyor. Buna ‘Kariyer ve Yetenek Yönetimi’ deniyor. Başta uluslararası olmak üzere büyük şirketler, stajın önemini çok iyi biliyor ve kariyer etkinliklerini yakından izliyor. Çünkü en yeni yeteneklere doğrudan bu kanalla ulaşabiliyorlar. Onları fark ederek, staj aracılığıyla kurumlarına ilk adım atmalarını sağlıyorlar. Orta ölçekli işletmeler bunun önemini yeni yeni anlamaya başladı. Bazı şirketler başarılı ve üretken öğrencileri fırsat olarak görüyor.

 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Ön Yazı

MÜLAKATA ÇAĞRILMANIZI SAĞLAYAN BİR ÖN YAZI İÇİN 5 İPUCU

Hayalinizdeki işi yapmak için yoğun rekabetle karşı karşıyasınız. Hatta birçok rakibinizle benzer yetkinliklere, eğitim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir