Anasayfa / KÜLTÜR SANAT / BU PROJEYLE SİNEMAYI SEVDİLER

BU PROJEYLE SİNEMAYI SEVDİLER

Sinemayla ilgili algının gelişmesine ve çocukların küçük yaşlarda kültür sanat aktiviteleri ile vakit geçirmesine imkan tanıyan bir proje başarıyla uygulandı. İki bakanlık tarafından çocukların hayalinin gerçeğe dönüştürüldüğü projeyle hem yüzler güldü hem de kişisel gelişime ciddi katkı sağlandı… 

Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Öğrenciler Sinema İle Buluşuyor’ adlı projeden 1 milyon öğrenci faydalandı. Bu sanatsal etkinlikler, aynı zamanda bir sosyal sorumluk çalışması olarak da dikkat çekti. Ülkede sinemaya bugüne kadar gitme şansı bulamayan çocukların ufkunu genişleten çalışma, Türkiye’nin dört bir yanında uygulandı. Projenin, ilerleyen yıllarda da genişletilip uygulanması hedefleniyor.

Projeden 5,6,7 ve 8’inci sınıf öğrencileri faydalandı. Her öğrenci, bu sayede yaşadıkları illerde bulunan sinema salonlarına giderecek ücretsiz film izleme imkanı buldu. Projeye iki bakanlığın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği ile Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği de destek sundu.

ÇOCUKLARIN HEYECANINA ORTAK OLUNDU

Peki, proje nasıl işledi? Öğretmenler, sınıfındaki öğrencilerini ücretsiz olarak sinema izleme fırsatından yararlandırmak istediğinde, bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Müdürlüklerin bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından da gerekli incelemeler yapılıp, çocuklara sinemaların kapıları açıldı. Türkiye’nin bir çok ilinde, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri çocukları bu özel günlerinde yalnız bırakmayarak, heyecanlarına ortak oldu.

PROJENİN DEVAMI BEKLENİYOR

Proje, yeni neslin kültür sanat faaliyetleriyle hemhal olması açısından oldukça önemli. Sinema kültürünün gelişmesine de katkı sağlaması amaçlanan projenin açılışında da Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, hedeflerini aktarmıştı. Öğrencilerle ‘Ayla’ filmini izleyen Kurtulmuş, bu etkinlikte sinemanın insan hayatına etkisine dikkat çekti. Farklı kültürlerin birbirine yaklaşmasına sinemanın büyük bir aracı olduğu mesajını veren Kurtulmuş,  gelecek yıllarda da projenin devam edeceği temennisini aktardı.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

GALERİ DİANİ

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNU AÇIYOR

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNA RESSAM YUSUF KATİPOĞLU VE  RESSAM URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU İLE BAŞLIYOR Galeri Diani, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir