Anasayfa / KÜLTÜR SANAT / ÇOCUKLARA VE İÇİNDEKİ ÇOCUĞA KİTAP OKUMAK İSTEYENLERE: BUKET UZUNER’DEN AH BİR KEDİ OLSAM!

ÇOCUKLARA VE İÇİNDEKİ ÇOCUĞA KİTAP OKUMAK İSTEYENLERE: BUKET UZUNER’DEN AH BİR KEDİ OLSAM!

Ah Bir Kedi Olsam, Buket Uzuner’in on beş yılda tamamladığı, büyüklere anlattığı hikâyeleri bir kenara bırakıp bu sefer küçük Can’ın hayallerine çocuk okuyucularını ve içindeki çocuğu uyandırması için dürttüğü yetişkinleri ortak etmek istediği kitabı. Romanları, öyküleri, denemeleri bir yana, uluslararası arenada da eserleri basılan ve adını, dünyanın dört bir yanına duyuran Uzuner, kedileri bol bu memleketin kedilerinden birini, Fındık adıyla kitabının odağına yerleştiriyor. Eve mutlaka bir kedi almak isteyen Can, nihayet anne ve babasını ikna ediyor. Sonra bakıyor ki Fındık yan gelip yatarken kendisinin erkenden kalkıp okula gitmesi gerekiyor. Ve Can’ın bir kedi yavrusu olma isteği de bu andan itibaren başlıyor.

Yalnızca çocukları değil, büyükleri de sıcak hikâyesiyle içine çekecek olan Ah Bir Kedi Olsam, yazarın on beş yıllık bir emeğinin ürünü olması nedeniyle de kıymetli. Kitap ilerledikçe hayatınıza girecek olan çok sayıdaki renkli karakteriyle, kedi dedektifi, anneannesi, huysuz dedesiyle Ah Bir Kedi Olsam, çocuğunuza gönül rahatlığıyla okutabileceğiniz, hatta ondan önce sizin okumak isteyeceğiniz bir kitap. Özellikle de sert, kuralları olan, içindeki çocuğu köreltmiş bir yetişkinseniz, sorunları daha kolay halledebilmenin bir yolunu aramak, çocuksu bir masumiyetle dünyaya bakmak için bu kitabın dünyasını ziyaret edebilirsiniz. Buyurun hayal etmeye.

“Hep bir kedim olsun istedim. Evimizde yaşayan, yatağımda bana sarılıp uyuyan, kucağımda pırlayan, biz yokken evimizi ejderha ve kötü adamlardan koruyan, geri geldiğimizde bizi kapıda özlemle karşılayan, uçan bir kahraman gibi evin en yüksek raflarına tırmanabilen, uzun bir örümcek ağına asılarak benimle çölleri, dağları ve ormanları aşan, bizim koridorda koşup oynayan bir kedi!”

BUKET UZUNER KİMDİR?

Kumral Ada Mavi Tuna, Balık İzlerinin Sesi, Benim Adım Mayıs, Güneş Yiyen Çingene gibi güzelliklerin yazarı Buket Uzuner, bir romancı, hikâyeci ve gezi yazarı. 3 Ekim 1955 doğumlu yazar, eğitimini Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi,  (ABD) Michigan Üniversitesi’nde tamamlamış, Finlandiya  ve O.D.T.Ü’de araştırmalarda bulunup dersler vermiştir. Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Kuruluş yılında, ‘Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını’ndan birisi seçilmiş, 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin onur üyesi olmuş, her daim araştıran, deneyimlemeyi seven, yeniliklere açık, tam zamanlı bir yazar ve hayalbaz olmuştur.  Diğer bilinen eserleri; Ayın En Çıplak Günü (1988), Şairler Şehri (1994), Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989), Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998), İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri (1991), İstanbullular (2007), Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları/SU (2012), Benim Adım İstanbul’dur  (2011).

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

GALERİ DİANİ

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNU AÇIYOR

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNA RESSAM YUSUF KATİPOĞLU VE  RESSAM URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU İLE BAŞLIYOR Galeri Diani, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir