Son Haberler
Anasayfa / KÜLTÜR SANAT / ŞEHİRDEN KOPUP DOĞANIN BİR PARÇASI OLMAK İSTEYENLERE: 5 MADDEDE “İMECE EVİ”

ŞEHİRDEN KOPUP DOĞANIN BİR PARÇASI OLMAK İSTEYENLERE: 5 MADDEDE “İMECE EVİ”

1- KOLEKTİF, İMECE USULÜ, BARIŞÇIL

2007 yılından bu yana ekolojik bir kamp, yaşam ve öğrenme alanı olarak hayatını sürdüren İmece Evi, İzmir Menemen’in Turgutlar Köyü’nde bulunuyor. “Barış için temiz bir Dünya!” diyerek yola çıkan İmece Evi, geleneksel yöntemlerle doğal üretim yapıp tüm bunları bilimle birleştiriyor. Kendi ürettiği zeytin, zeytinyağı, peynir gibi ürünlerle giderleri aza indiren, imece usulü üretim ve alışverişle varlığını kolektif olarak sürdüren eve, kısa ya da uzun dönem seçenekleri ile gönüllü olarak katılabiliyor, bir süre burada yaşayabiliyorsunuz.

2- DOĞALLIK; ELEKTRİKTEN DETERJANA VARANA DEK

Burada doğal yaşamın, üretimin keyfine varırken, elektrik, deterjan, boya gibi ihtiyaçları da doğal yollarla üretmeyi deneyimliyorsunuz. Sabun doğal yollarla yapılırken bulaşık için odun külü, çamaşırda ise kül suyu kullanılıyor. Elektrik güneşten elde ediliyor, elektronik cihazlara kesinlikle karşı çıkılıyor. Ateş yakmak için gerekli materyaller ise ormandan toplanıyor. Sıcak suyu sobada ısıtma suretiyle elde eden İmece Evi, yaz aylarında ise hortumda beklediği için kendiliğinden ısınan suyu kullanıyor.

3- DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA

İmece Evi’nde, dayanışma ve yardımlaşma oldukça önemli. Geleneksel yapı teknikleri kullanılarak el birliğiyle Hımış Evi de inşa ediliyor. Öncesinde taş, saman, kerpiç, odun, cam, ahşap gibi malzemelerden de evler yapmışlar. Yemekler ise her gün bir başka gönüllü tarafından yapılıp hep birlikte yeniyor.

4- KİMLER GİTMELİ?

Kendisi ile başbaşa kalmak isteyen, doğaya ve birlikte yaşamaya uyumlu olan, yeşili seven, kendine yeten, doğadan almak yerine doğayı iyileştirmeyi tercih eden, herhangi bir köye yerleşme kararı alan ancak öncesinde doğayla ve yabani şartlarla haşır neşir olmak isteyen herkes İmece Evi’ne gidebilir. Gerek yalnız, gerek ailesi, gerek çocukları ile birlikte…

5- TEKNOLOJİK CİHAZLARINIZI DEĞİL, İLGİ VE SEVGİNİZİ GÖTÜRÜN

Akşam 22.00 gibi herkesin uyuduğu, sabah erkenden kalktığı bu büyülü alemde, market zincirleri, poşetler ve ambalajlı ürünler hiç ama hiç sevilmiyor. Teknolojik cihazlarınızı şarj etmeniz de problem olacağı için en iyisi siz hiç götürmeyin. Şehri ve kalabalığı arkanızda bırakın, atalarınızın geldiği yere, özünüze, doğaya dönün.

Detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz: www.imeceevi.org

 

 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

GALERİ DİANİ

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNU AÇIYOR

GALERİ DİANİ, KIŞ SEZONUNA RESSAM YUSUF KATİPOĞLU VE  RESSAM URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU İLE BAŞLIYOR Galeri Diani, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir