Son Haberler
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / BUGÜNÜN ÇOCUKLARI, YARININ GELECEĞİNİ MAKER HAREKETİ İLE ŞEKİLLENDİRİYOR

BUGÜNÜN ÇOCUKLARI, YARININ GELECEĞİNİ MAKER HAREKETİ İLE ŞEKİLLENDİRİYOR

Çocuklara yeni nesil üretim araçlarını ve üretme kültürünü öğretmek için yola çıkan Maker Çocuk, bugüne kadar 10.000’den fazla çocuk ve 1.000’den fazla yetişkin, öğretmen ve eğitmene maker hareketini ve maker hareketine dair araçların kullanımını öğretti. Geleceği şekillendiren Maker Çocuk’un hikayesini Zeynep Karagöz’den dinledik.

Maker Çocuk

Maker Çocuk’u biraz tanıyabilir miyiz? Kuruluş hikayeniz nasıl başladı?

2015 yılında kurulduk. Temelimiz bir tasarım ajansı olarak atıldı. Ajans bünyesinde disiplinler arası projeler üretiyor ve farklı teknolojileri bir arada kullanıyoruz. Uzun yıllar bazı teknolojileri Türkiye’de ilk kez kullandığımız için bu konuda eğitim vermemiz istendi. Eğitimlere böyle başladık. Öncesinde yürüttüğümüz Robotel Türkiye adında bir sosyal sorumluluk projemiz vardı. Maker Çocuk hareketini de ilk kez bu proje ile başlattık. Eli, parmağı olmayan çocuklarımız için ücretsiz 3D yazıcılar ile mekanik eller yapıyor ve gönüllülerimiz aracılığı ile dağıtıyoruz.
2014 yılında hayata geçirdiğimiz Robotel Türkiye sosyal sorumluluk projesi ise şu an bir STK olarak yoluna devam ediyor.
Maker hareketi bizim perspektifimizle örtüşüyordu. Bunun için bizlerin de gönüllü çalışma deneyimi oldu. Maker hareketinin dönüştürücü etkisinden bahsetmek adına Türkiye’nin birçok şehrine gittik ve oralarda 3D, robot el, kodlama gibi konulardan bahsettik. Bu süre zarfında bu işi nasıl sürdürülebilir hale getirip bir iş modeline dönüştürebiliriz sorusunu sormaya başladık. Böylece Maker Çocuk ortaya çıktı ve kodlama, 3D yazıcılar üzerine atölyeler düzenlemeye başladık. Ve yaptığımız atölye çalışmalarına katılım arttıkça şu an hizmet verdiğimiz yerde farklı disiplinlerle çalışmaya karar verdik ve yetişkinler için de Maker Atölye markasını ortaya çıkarttık.

Bu süreçte yaşadığınız zorluklar neler?

Her girişimci gibi bizler de bu süreçte zorluklar yaşadık. Maker Çocuk bir sosyal girişim. Amacımız, gönüllü işlerimizi daha sürdürülebilir hale getirmek. Bürokrasi bu kısımda biraz zorlayıcı olabiliyor. Sosyal girişimcilik tanımı henüz hukuki bir alt yapıya sahip değil. Fakat yine de tüm enerjimizi projelerimizin sürdürülebilir olmasına harcıyoruz.

Maker eğitiminin önemi nedir? Çocuklar neden bu eğitimi almalı?

Teknolojiyle birlikte giderek değişen bir dünyadayız. İlk ve orta okul öğrencilerine istatistiki olarak bakıldığında en az %65’inin gelecekte yapacağı meslek şu an bilinmiyor. Olmayan bir mesleğe çocukları nasıl hazırlayacaksınız? Günümüzde hala öğretmenin anlatıp öğrencinin dinlediği eski eğitim modeli uygulanıyor. Bu değişime adaptasyon için elimizde var olan en uygun metot maker metodu. Maker, yaparak öğrenmek demek. Bu yüzden bir içerik değil bir metot. Farklı disiplinlerle bir arada çalışmayı,teoriyi değil uygulamayı, rekabeti değil paylaşımı, tüketimi değil üretimi ve özgün olmayı hedefliyor. Üreten ve paylaşan bir bireyler yaratıyor.

Çocuklardaki maker yeteneğini nasıl keşfediyorsunuz?

Biz yeteneğe değil yaparak öğrenmeye inanıyoruz. Bu tamamen merak meselesi. Zeka ile bir ilgisi yok. Meraklıysan, çalışırsan, incelersen, araştırırsan ve yaparsan öğrenirsin. Bu yüzden çocuklara ilgileri yönünde projeler yaptırıyoruz.Bu da motivasyonlarını neredeyse yüzde yüze çıkartıyor. Öyle ki çoğu zaman çocukları  atölyeden çıkartmakta zorlanıyoruz. Çocukların ilgi alanlarını keşfetmek için her ay ‘maker panayırı’ düzenliyoruz. Böylece yapmak istedikleri projeleri kendilerinin seçmesine imkan tanıyoruz.

Röportajın tamamı Mart-Nisan sayısında! Okumak için linke tıklayın

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Birsen Tütüniş

NEDEN ANLIYORUZ AMA KONUŞAMIYORUZ?

Başta İngilizce öğrenimi olmak üzere yabancı dil öğrenimi Türk eğitim sisteminin hala çözemediği konularından biri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir