Anasayfa / RÖPORTAJLAR / FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNİ TÜRKİYE’DE BAŞARIYLA UYGULAYAN BİR OKUL: FİDOL OKULLARI

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNİ TÜRKİYE’DE BAŞARIYLA UYGULAYAN BİR OKUL: FİDOL OKULLARI

Başarılı, sürdürülebilir ve örnek bir eğitim modeli ile dünyanın en ileri eğitim seviyesine ulaşan Finlandiya, devrim yaratan ilkeleriyle birçok ülkeye de ilham veriyor. Günümüzde birçok ülke Finlandiya eğitim sisteminin ilkelerini esas alıyor. Ülkemizde ise bu ilkeleri esas alan bir eğitim anlayışına sahip Fidol Okulları ile sektörü ve ekol oluşturan Finlandiya modelini konuştuk.

 

Faik Birgül - Fidol Okulları

Fidol Okullarını tanıyabilir miyiz? Serüveniniz nasıl başladı?

Serüvenimiz; Çocuklarımızın ezber gerektiren sıralama sınavlarının kaygı düzeyine getirilmediği, kişisel zamanlarının çalınmadığı, sonuç odaklı bir eğitim sistemi yerine, öğrenme sürecinin önem kazandığı bir eğitim sistemi arayışı ile başladı.

Misyonumuz; Türk ve Finlandiyalı eğitim uzmanlarımızın çalışmalarıyla, Fin eğitim sisteminin Türk eğitim sistemine entegre edilmesi ve bu sayede geliştirdiğimiz özgün eğitim modelimizi uygulayarak; Sorumluluklarının farkında, akademik bilgiyi yaşam ve kariyer becerileri ile sentezleyerek, yaşam boyu öğrenme bilincine sahip, yaratıcı ve öngören bireyler yetiştirmektir.

Faik BİRGÜL – Fidol Okulları Kurucusu

Alev Birgül - Fidol OkullarıFinlandiya’da gerçekleştirdiğiniz okul ziyaretlerinizde dikkatinizi en fazla neler çekmişti?

Çocukların iç denetimli olmaları…

Yapılandırılmış sistemden uzak, çocukların açık alanda ilgi duyduğu bahçe oyuncaklarıyla oynamaları ve öğretmenlerin sadece gözlemci rolünde olmaları…

Çocukların kendi sorumluluklarının farkında, öz güvenli ve cesur olmaları en fazla aklımda kalan detaylardı.

Çocuklar yemeklerini yedikten sonra, yemek artıklarını kendileri boşaltarak, bulaşıklarını koymaları gereken yerlere kendileri yerleştiriyorlar. Bu uygulama beni öylesine etkiledi ki, Fidol Okullarında da hemen hayata geçirilmesini sağladık. ‘’

Alev BİRGÜL – Fidol Okulları Kurucusu – Fidol Anaokulu Müdürü

Röportajın tamamı Mart-Nisan sayısında! Okumak için linke tıklayın

 

 

 

 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Birsen Tütüniş

NEDEN ANLIYORUZ AMA KONUŞAMIYORUZ?

Başta İngilizce öğrenimi olmak üzere yabancı dil öğrenimi Türk eğitim sisteminin hala çözemediği konularından biri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir