Son Haberler
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ‘TEMEL’ ATAN KURUM: BİRTH2DAY

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ‘TEMEL’ ATAN KURUM: BİRTH2DAY

Birth2day, okul öncesi eğitim danışmanlık hizmetini Türkiye’de ilk başlatan kurum olarak dikkat çekmekte. Kaliteli bir eğitim için ipuçları geliştiren, bunları da öğrenci, öğretmen ve veli ekseninde profesyonel bir yaklaşımla ele alan Birth2day, yeni projelerle de daha donanımlı bir neslin yetişmesine öncülük ediyor.
Birth2day’de genel koordinatörlük görevini üstlenen Eğitim Uzmanı Tuba Eren Öcal, kuruluş hikayelerinden kaliteli eğitimin şifrelerine kadar birçok detayı Edu Culture MAG için cevapladı. İşte, yenilikçi eğitimin olmazsa olmazlarının ele alındığı o keyifli söyleşimiz… 

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Ne zaman kuruldunuz? Kuruluş amacınızı anlatır mısınız?

Birth2day; Eylül 2017’de kurulmuş, Türkiye’nin ilk okul öncesi eğitim danışmanlık firmasıdır. Türkiye’de okul öncesi eğitimi çok boyutlu olarak ele alıp hizmetler geliştirmeyi ve sonucunda kalite standartları artmış okul öncesi eğitim süreçleri görmeyi hedefliyoruz.
Firmamızın temel paydaşları, 0-6 yaş aralığına hizmet veren okul öncesi eğitim kurumları, okul öncesi öğretmenleri ve bu yaş aralığında çocuğu olan anne-babalardır.

Temel amaçlarımızı ise şu şekilde özetleyebiliriz; 

  •    Özel anaokullarının hizmet kalitesini artırmak,
  •    Çocukların öğrenme biçimlerini ortaya çıkarmak ve bireysel gelişim düzeylerini tespit etmek,
  •    Farklı okul öncesi eğitim modelleri ile program geliştirmek,
  •    Okul öncesi öğretmenlerinin bilgi ve donanımlarını artırmak,
  •    Anne ve babaların çocuklarını daha yakından tanımalarına yardımcı olmak,
  •    Anne ve babalara okul öncesi eğitimi farklı boyutlarıyla tanıtmak.

– Peki siz bu 3 temel paydaşa ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? 

Okul öncesi eğitim kurumlarına verdiğimiz hizmetlerin başında, kurumun vizyonuna, amacına ve felsefesine uygun olarak İngilizce ve Türkçe eğitim programları geliştirmek, kalite standartları oluşturmak, ihtiyaç analizi yaparak sonucunda atılması gereken adımları raporlandırmak, çocuk gelişim takip sistemleri oluşturmak, bireyselleştirilmiş program geliştirme konusunda danışmanlık yapmak, çocukların gelişim ve öğrenme düzeylerinin tespiti için ölçme-değerlendirme ve dokümantasyon metotlarını uygulamak gibi çalışmalar gelmektedir.

Okul öncesi öğretmenleri için verdiğimiz hizmetler ise hem kurumlarda hem de kendi merkezimizde düzenli aralıklarla yaptığımız eğitimlerdir. Eğitim başlıkları ve içerikleri okul öncesi eğitim alanında çalışan eğitmenlerin uygulamada ihtiyaç duydukları konular ve bu alandaki en son yenlikler hakkında olmaktadır. Eğitimlerimizin sonunda sertifika veya katılım belgesi verilmektedir.

Anne-babalar için de belli aralıklarla sunum, söyleşi ve eğitimler düzenlemekteyiz. Ayrıca çocuklarının eğitim süreçleri, bireysel farklılıklarının desteklenmesi ve gelişim-öğrenme özelliklerine dair danışmanlık hizmetleri de vermekteyiz.

– Okul öncesi eğitime ilgi nasıl? Bu eğitimin neden gerekli olduğundan bahseder misiniz?

Ülkemizde okul öncesi eğitime verilen önemin arttığını görüyoruz. Bu alan, farklı disiplinlerdeki gelişmelerden etkileniyor ve besleniyor. Beyin araştırmaları, psikoloji, sosyoloji, felsefe, tıp… Dolayısıyla, erken çocukluk dönemini ilgilendiren her türlü bilimsel araştırma, bakış açısı ve uygulama, okul öncesi eğitimin gerekliliğini ve önemini bir kez daha kanıtlıyor.

Dr. Ramey, erken çocukluk döneminin önemini ‘Hayatlarının ilk yıllarında, çocukların içinde bulunduğu çevrenin niteliği ve yaşadığı deneyimlerin çeşidi, beyin yapısını ve işleyişini o kadar derinden etkileyebilir ki beş yaşından sonra düzelmeyebilir’ şeklinde açıklamaktadır. Gelişim ve öğrenmenin bir bütün olarak ele alınarak, çocukların mevcut potansiyelini en üst noktada kullanmaları için uygun koşulları, ortamları ve imkanları sağlamak, biz yetişkinlerin öncelikli sorumlulukları arasındadır.

– Türkiye’de okul öncesi eğitimin kaliteli hale getirilmesi için yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Birth2day Okul Öncesi Eğitim Danışmanlığı olarak verdiğimiz hizmetlerin en önemli özelliği, kurumun veya kişilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretebilmemizdir. Örneğin; yeni kurulmuş bir anaokulunun standartlarını yükseltmek için yapılacak çalışmalar ile on senelik bir anaokulunun standartlarını korumak veya yenilemek için yapılması gerekenler birbirinden farklıdır. Ya da mesleğe yeni başlamış bir okul öncesi öğretmeninin kendini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu eğitim konuları ile tecrübeli bir öğretmenin talep edeceği eğitim konuları aynı olmayacaktır.

Bu bakış açısıyla, firmamızda verilen hizmetler çeşitlilik gösterir. Kuruma veya kişiye özel hizmet üreterek, oluşan değişiklikleri takip etmek, değerlendirmek ve yeniden şekillendirmek Birth2day’in uzmanlık alanıdır.

– Birth2day olarak geliştirdiğiniz ve bu alana yenilik katacağını düşündüğünüz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?  

Kısa süre sonra paydaşlarımıza sunmayı hedeflediğimiz çok özel bir eğitim programının çalışmalarını yürütmekteyiz. Çocuklarda görsel algı, hayal gücü ve problem çözme becerilerinden yola çıkarak tasarımına başladığımız bu programdan 4-6 yaş aralığındaki çocukların fayda sağlayacağını düşünüyoruz.
Ayrıca Türkiye’de ilk kez Lego temelli bir eğitim programı geliştirmekteyiz. Hem atölye hem de günlük eğitim akışı içerisinde uygulanabilecek şekilde dizayn edilmiş bu programla 3-6 yaş grubu çocukları, Legolarla bambaşka yolculuklara çıkacak, deneyimler kazanacak ve potansiyellerini en verimli şekilde kullanacaklar.

Bu çalışmaların yanında özel anaokulları ile kurum bazlı yürüttüğümüz çalışmalarda, bir veya birkaç yaklaşımı içeren okul öncesi eğitim programları dizayn ederek uygulamaya geçiriyoruz. Uygulama sırasında ve sonrasında değerlendirme süreçlerini de takip ederek, sonraki adımların planlamalarını yapıyoruz.

– Bu çalışmaların kurumlar, çocuklar, öğretmenler ve anne-babalar üzerindeki etkilerinden bahseder misiniz?

Ülkemizde okul öncesi eğitimin kalitesinin artırılması, tüm paydaşların bu alandaki çalışma ve motivasyonlarıyla doğru orantılıdır. Dolayısıyla, bir kurum için geliştirmiş olduğumuz hizmet aslında çocuğa daha fazla yarar sağlama amacı taşımaktadır. Çocuğun potansiyelini en etkin şekilde kullanabileceği programlar tasarlamak, ortamlar oluşturmak ve ihtiyaç duyacağı desteği sağlamak, dolayısıyla anne-babaların da bu hizmetlerden haberdar olması ve çocuğundaki değişiklikleri gözlemlemesi demektir.

Aynı şekilde bu hizmetler, öğretmenin uygulama repertuarının artması, okul öncesi eğitime olan bakış açısının daha da zenginleşmesi, mesleki motivasyonunun artması ve daha “verimli” işler çıkarabilmesi demektir. Özetle, okul öncesi eğitim alanında yapılacak her türlü çalışma, başta çocuk olmak üzere, 0-6 yaş grubuyla ilgisi olan tüm paydaşları doğrudan etkileyecektir. Bu bilinçle, birth2day okul öncesi eğitim danışmanlığının hedefi, ülkemizde de adından söz ettirecek bir okul öncesi eğitim sisteminin oluşmasına katkı sağlamaktır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Birsen Tütüniş

NEDEN ANLIYORUZ AMA KONUŞAMIYORUZ?

Başta İngilizce öğrenimi olmak üzere yabancı dil öğrenimi Türk eğitim sisteminin hala çözemediği konularından biri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir