Anasayfa / RÖPORTAJLAR / TÜRKİYE’NİN BİLİM ODAKLI İLK ÇOCUK KULUÇKA MERKEZİ: FİKİR DEĞİRMENİ

TÜRKİYE’NİN BİLİM ODAKLI İLK ÇOCUK KULUÇKA MERKEZİ: FİKİR DEĞİRMENİ

Günümüzde girişimcilik, yaratıcılık ve çok yönlülük gibi kavramlar gittikçe önem kazanmaya başladı. Dünyanın birçok farklı ülkesinde, girişimcilik ekosistemine bireylerin dahil edilebileceği eğitim sistemleri geliştirilirken, fikir sahiplerine de hızlandırma programlarıyla bu ekosisteme katkı sağlamaları adına destekler veriliyor. Ülkemizde ise girişimciliğin çocukluktan itibaren eğitim ile öğrenilebileceği misyonunu güden ve dünya standartlarına uyan girişimciler yetiştirmeyi hedefleyen Fikir Değirmeni, tam da bu noktada oldukça önemli bir görevi üstleniyor.
Fikir Değirmeni’nin kurucusu Burak Kartal ile, Türkiye’ye değer katan girişimi ve girişimcilik idealleri üzerine konuştuk.
Fikir Değirmeni

Röportajimiza başlamadan önce bize kendinizi tanıtır mısınız?

25 Mayıs 1994’ta Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi kendi ilçemde okudum. Eğitim öğretim hayatıma Trabzon Polis Meslek Yüksek Okulu’nda devam ettim. Eğitimim sırasında sürekli kendini geliştirdim. Birçok farklı sivil toplum kuruluşunda, aktif sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. 

2 yıllık eğitimin sonunda İstanbul’da mesleğimi yapmaya başladım. Polislik mesleğinde suç ve suç oluşumunu engellemeye yönelik projeler yaptım. 

Tüm bu gelişmeler, yoğun çalışma şekli ve yepyeni öğretiler işimi sorgulamama neden oldu. Sorgulamalarım sonunda polislik mesleğinden iki yılın sonunda ayrılmak istediğime karar verdim ve mesleğimden istifa ettim. 

Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın girişimcilere yönelik başlattığı programa seçilerek, New York’a 3 haftalık girişimcilik eğitim kampına dahil oldum.  Almış olduğu eğitimler ve mentoring desteği ile Fikir Değirmeni Çocuk Kuluçka Merkezi’ni sürecinin bugünkü haline getirdim. 

Fikir Değirmeni nasıl bir girişim? Neden böyle bir girişimde bulunmak istediniz?

Her yıl yayınladığı Çalışan Memnuniyeti anketiyle iş yaşamının dünya çapındaki mutluluk kaydını tutan Gallup’un verilerine göre Türkiye’de çalışanların yüzde 85’i iş yerinde mutsuz. 

Türkiye’de bireyler gelecek kaygısı yaşadığı için meslek seçimlerinde net olamamaktadır. Bu sorunun temelinin de doğru eğitim stratejisinin uygulanmaması olduğunu görmekteyiz. Peki Türkiye eğitimde ne durumda? 

OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA tarafından 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre en mutsuz öğrenciler Türkiye’de yaşayanlardır. 

Türkiye’de sınav ve ezberci odaklı, tek tip eğitimin verilmesinden dolayı öğrenciler aldıkları eğitimden mutsuzlar. Öğrenciler aldığı eğitimle günü kurtarmanın peşindedir. Bu nedenle öğrencilerin birçoğu gelecek kaygısı yaşamaktadır. Bunun en büyük sebebi de Türkiye’de yaratıcılığı destekleyecek, üretim ve geliştirme esaslı eğitimin verilmemesidir. 

Bu kapsamda Türkiye’nin ilk bilim odaklı, yenilikçi, üretim ve geliştirme esaslı Fikir Değirmeni Çocuk Kuluçka Merkezi’ni kurduk.

Çocuk Kuluçka Merkezi 2 yıl boyunca, hafta sonları 9-15 yaş aralığında yer alan çocuklara fikir, proje ve iş geliştirme alanlarında eğitim veren bir akademidir. 

Çocuk Kuluçka Merkezi olarak hedefimiz, araştırarak öğrenen, deneyimleyerek kendini geliştiren bireyler yetiştirmektir. Sahip olduğumuz en değerli insan kaynağı olan çocukları yeteneklerini keşfederek, onları geliştirme imkânıyla buluşturarak geleceğin bilim insanlarına katılmalarına yardımcı olmak istemekteyiz

Akademi eğitimleri, kulüp eğitimleri, kuluçka eğitimi ve farklı etkinliklerle öğrencinin her adımda yanında olan Çocuk Kuluçka Merkezi’nde fikir geliştirme dersinden 3D tasarıma, yazılım dersinde proje geliştirme dersine, iş geliştirme dersinden mühendisliğe girişe kadar birçok alanda eğitim vermekteyiz.

Almış olduğu eğitim ile anlaşmalı olduğumuz kurumlar üzerinden Girişimcilik CV’si veriyoruz. Vermiş olduğumuz CV ile öğrencilerimizi yurtiçi, yurtdışı üniversitelerin kabul süreçlerine ve iş dünyasına hazırlıyoruz.

Röportajın tamamı Mart-Nisan sayısında! Okumak için linke tıklayın

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Birsen Tütüniş

NEDEN ANLIYORUZ AMA KONUŞAMIYORUZ?

Başta İngilizce öğrenimi olmak üzere yabancı dil öğrenimi Türk eğitim sisteminin hala çözemediği konularından biri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir