Anasayfa / YAZARLAR / ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDE EN BÜYÜK SORUMLULUK SENDE!

ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDE EN BÜYÜK SORUMLULUK SENDE!

Bir anne-babanın en gözde varlığı, gözünün nuru çocuklarıdır. Onların iyi yetişmesi, güzel mevkilere gelmesi çoğumuzun en büyük hedefidir ve elbette benim ve bir çok ebeveyn için karakteri düzgün, iyi birer insan olmalarıdır amacımız.

Her varlık gibi; insanlar da doğar, büyür ve elbette kaçınılmaz takdir-i ilahi ölürler. Doğum tüm anne-babalar için hayatın en unutulmaz anlarıdır. İlk kelimesi, ilk adımı, okula başladığı gün gibi bitmek bilmeyen, yaşadığımız sürece de bitmeyecek olan heves günleri başlar.

Bir çocuğun doğduğu andan üç yaşına kadar olan gelişiminde; kişiliği ve ana karakteri oluşur. Bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Tabi ki ilahi yönde de yüksek oranda kanıtları vardır. Öz karakteri oluşan çocuğa katacağımız bir çok şey vardır. Tam da bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli husus; çocuğumuzun asıl oluşmuş karakterine zarar vermeden hareket edebilmektir. Oluşan asıl karaktere müdahale etmeden onun zekasını, yeteneklerini keşfedip ona göre hareket etmeliyiz.

Öncelikle çocuğumuzu bir birey olarak kabul etmeliyiz. Üç yaşına kadar genel kişilik özelikleri belli olan çocuklarımızı, iyi bir gözlemci ve izleyici olarak farkındalıkla takip etmeliyiz. İlgi alanlarını, kavrama yetilerini, nelere ilgileri olduğunu gözlemlemeliyiz. Belki çoğumuzun yaptığı gibi onları kendimize benzetmeye çalışmamalıyız. Ana karakter özeliklerine dokunmadan; onlara psikolojik baskı yapmadan, zekaları, ilgi alanları ve tepkilerine göre yön vermeliyiz. İyi hareketleri desteklemeliyiz. Kötü ve sakıncalı gördüğümüz hareketleri ona saygı duyarak güzel bir tavırla uyarmalı ve törpülemeliyiz. Eğitimin yolu önce birey olarak kabul etmekten ve insanlıktan, ona duyulan saygıdan geçer. Okul çağına gelen çocuklarımız için ebeveynler öğretmenle işbirliği içinde olmalıdır. Bizim ev yaşantısında kaçırdığımız bir çok özelliği eğitimci fark edecektir. Buna bizim gözlemlerimiz ile katkıda bulunduğumuzda kişilikleri sağlam, kendinden emin birer birey topluma hazırlayacağımıza inanıyorum. Çoğumuzun yaptığı hata; çocuklarımız kendi karakterlerimizi empoze etmek ve hayallerimizi, isteklerimizi en önemlisi de yapamadıklarımızı çocuklarımıza bir görev gibi yüklemektir.

Unutmayalım ki; kendi kişiliği zedelenmeyen, hayalleri öldürülmeyen, ilgi alanı genişletilen, yeteneklerine saygı duyulan çocuklar geleceğin sağlam karakterli ve kendine güvenli bireyleridir. Elbette vereceğimiz en önemli şey, maddi karşılığı olmayan ve insan, anne-baba olmanın birinci gerekliliği sevgidir.

Hakkında EĞT. YAZAR SİBEL KILÇIK

Buna da Bakın

ÜÇ KEDİ BİR DİLEK 

Sara Şahinkanat’ın başka kitaplarını okumamış olmama rağmen ilk yazımda “Üç Kedi Bir Dilek” kitabıyla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir